Надежда Станојевић (1887-1978), прва Српкиња педијатар, аутор више књига из ове области и професор бабичке школе у Београду, рођена је на данашњи дан 1887. године.
Медицину је студирала у Петрограду, а у Паризу је специјализовала педијатрију. У Београду је основала савјетовалиште за мајке и диспанзер за одојчад.
Надежда Станојевић била је учесник балканских и Првог свјетског рата. Одликована је Орденом Светог Саве.
По завршетку средње школе, са братом одлази у Русију, на студије медицине, а у Петрограду уписује Женски медицински факултет.
Надежда је стекла звање љекара 1911. године, након што је дипломирала са одличним успјехом.
Када је 1912. избио Први балкански рат, као и све жене љекари у Краљевини Србији, мобилисана је и распоређена на мјесто управника Резервне војне болнице у Пироту.
Почетком Првог свјетског рата, Надежда Станојевић је поново мобилисана и овога пута постављена за управника Резервне војне болнице у Ужицу.
У јесен 1915. године заробљена је и радила је на Хируршком одјељењу аустроугарске војне болнице. Почетком јануара 1916. године, прешла је у Београд, гдје је све вријеме окупације радила на Интерном одјељењу Опште државне болнице.
Почетком 1919. године отпутовала је у Париз на специјализацију педијатрије.
Након тога оснива прво савјетовалиште за мајке у Србији. Убрзо се показало да је било и те како од користи јер се из дана у дан повећавао број мајки које су тражиле савјете и помоћ.
По завршетку Другог свјетског рата, Надежда је, због недостатка кадра, поново ступила у службу и постала управница Дома материнског удружења.
Преминула је у 91. години, 17. јануара 1978. године у Београду.
Пратите нас на Фејсбуку, Инстаграму, Твитеру, Вконтакту, Телеграму и Виберу!
Извор: СРНА Новинска агенција Републике Српске
Be First to Comment