Архијерејски намјесник добојски Мирко Николић задовољан је што је све ближе одлука да се жртве добојског логора, који је основала Аустроугарска у Првом свјетском рату прогласе за мученике јер је његовање културе сјећања једини начин да од заборава буде сачувано страдање 45.791 Србина интернираног у први концентрациони логор у Европи у 20. вијеку
Николић је рекао Срни да се сутра у Добоју обиљежава 107 година од доласка првог транспорта Срба у добојски логор.

„Претежно су у добојски логор депортовани Срби са подручја западне Србије, као и Сарајева, Сокоца, Рогатице, Горажда, Билеће и Требиња. Они су у овом злогласном логору страдали у највећим мукама“, рекао је Николић.
Он је навео да је добојски логор основан 27. децембра 1915. године и био у функцији до 5. јула 1917. године, те да је ту интерниран 45.791 Србин, међу којим 16.673 мушкарца и 16.996 жена и дјеце из БиХ, те 12.122 српска војника и један број старијих људи, жена и дјеце из Србије и Црне Горе, од којих је око 12.000 страдало.
Након што је свештенство Црквене општине Добој упутило захтјев Његовом преосвештенству епископу зворничко-тузланском Фотију да умоли Свети архијерејски Сабор Српске православне цркве /СПЦ/ да жртве добојског логора прогласи за мученике, Николић вјерује да је саборска комисија све ближе тој одлуци како би се жртвама одредио датум за празновање.

Николић је поручио да је страдање Срба у добојском логору и данас отворена књига која се дописује, јер се у протеклих стотину година свјесно настојало да нестане сјећање на његово постојање и обим српског страдања у овом стратишту.
Први подаци о добојском логору предочени су у „Споменици посвећеној мученицима и жртвама добојске интернације из свјетског рата 1915/16. године“, која је урађена приликом освештања споменика Светих апостола Петра и Павла 1938. године, а чија издања су готово сва уништена.
Захваљајући свега три пронађена оригинална примјерка, 2015. године направљен је репринт издања које је штампано у 2.000 примјерака, у који је уврштен и документ из војног архива Независне Државе Хрватске – наредба усташког стана у Добоју од 27. маја 1941. године да се поруши спомен-костурница са костима страдалих код Спомен-цркве Светих апостола Петра и Павла, а која је реализована у јуну 1941.године.
Наставник историје Ведран Глигорић каже да страдање добојских логораша
нажалост није уврштено у историјске уџбенике и постало предмет изучавања у наставним програмима.
Be First to Comment